Połączony pokaz sztucznych ogni w tutejszej zatoce obejmującej Valparaiso/Vina del Mar/Renaca/Con Con jest chyba drugim po Rio de Janeiro najbardziej spektakularnym w całej Ameryce Południowej.

Rio [źródło: http://theriverrevista.wordpress.com/2014/01/01/feliz-ano-novo-new-years-celebrations-around-brazil/]
Brazylijski Sylwester w Rio [źródło: http://theriverrevista.wordpress.com/2014/01/01/feliz-ano-novo-new-years-celebrations-around-brazil/%5D
Latynoska natura, a także królujące na półkuli południowej lato powoduje, że obchodzi się tutaj przełom roku wyjątkowo hucznie, choć zimny ocean tutaj nie pozwala na obchody jak na zdjęciu powyżej. O zwyczajach sylwestrowych w Chile możecie np. przeczytać na blogu – pewnegorazuwchile.

Jeśli chodzi o mnie, złożeniu serii życzeń w okolicach 17tej-18tej lokalnego czasu (a więc przedsylwestrową porą w Polsce), odpowiednio przygotowany

Zawsze przygotowany!
Nie ma jak to odrobina dysonansu poznawczego za oknem!

postanowiłem zobaczyć noworoczny pokaz z dachu mojego bloku, z którego roztacza się spektakularny widok na całą zatokę.

Całe miasto czeka w napięciu...
Miasto zastygłe w napięciu…
3... 2... 1.... 
3… 2… 1….
BUM!!! 2015!!!
B U M  !!!
Cała zatoka
Tłumy obserwujące pokaz z pokładów statków musiały mieć jeszcze lepszy widok!
Drugie Słońce
Wschód drugiego Słońca

Nagranie z mojej komórki (przy okazji to mój pierwszy upload na youtubie w życiu):

Znaleziony na youtubie świetnej jakości widok z drugiej strony zatoki ukzuje trzyminutowy wycinek kilkunastominutowego show:

Nie do końca jestem zadowolony z wykonanych zdjęć. Zaprezentowana poniżej galeria:

stanowi efekt bardzo uciążliwej selekcji i szeroko rozumianej obróbki. Choć ostatecznie wycisnąłem sporo ze zdjęć to problem leżał w słabych ustawieniach i wykonaniu. Zamiast statywu posiłkowałem się murkiem, który możecie podziwiać na zdjęciach, których nie dociąłem. Zastosowałem się do sugestii licznych poradników (ostatnim razem cyknąłem właściwie na każdym możliwym trybie aparatu, co dało mi lepsze efekty) i niestety zabrakło mi trochę szczęścia łapiąc całą masę wstępnych lub tylko końcowych faz. Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło – po pewnym czasie skupiłem się bardziej na oglądaniu na żywo kilkunastominutowego pokazu niż tylko na „rejestracji”.

Mój gif z  widokiem na zatokę
Mój gif z widokiem na zatokę. Mają rozmach, co nie?

Tak więc witam wszystkich w 2015 roku! Wiecie, że to rok który był przyszłością w filmie „Powrót do przyszłości”https://mobirank.pl/2015/01/03/12-gadzetow-z-2015-roku-w-powrocie-przyszlosci/

Materiały w mediach:

Jeśli chcecie zobaczyć moją relację z poprzedniego roku: sprawdzcie tutaj!

Na koniec, jeśli kiedyś zastanawialiście się jak sztuczne ognie wyglądałyby z powietrza to polecam spektakularne ujęcie z drona w samym centrum eksplozji! (lokalizacja nieznana)

Dorzucam też uroczą wariację ustawień (sepia z negatywu), która przypomina XIX wieczne wojenne bombardowanie miasta podczas jakieś inwazji na Pacyfiku.

Wojna o wzgórza Valparaiso
Wojna o wzgórza Valparaiso 2015

Ech… Jeszcze niecałe dwa lata kontraktu a już wiem, że kiedyś będzie mi cholernie brakowało tego miasta i wszystkiego co z nim związane.

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 2015
Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 2015 rodzinie i towarzyszom przeszłych sylwestrów!