Niecałe 42 km od Valparaiso leży wioska Quintay licząca tylko 722 mieszkańców.

Wioska Quintay (zdjęcie z internetu)
Wioska Quintay (zdjęcie z internetu)

To miejsce jest jednak odwiedzane przez setki turystów udających się tam by zobaczyć muzeum wielorybnicze oraz przede wszystkim spróbować lokalnych owoców morza w nadbrzeżnych restauracjach.

Do 1967 roku funkcjonowała tu największa przetwórnia wielorybów łowionych u wybrzeży w Chile. Od tamtej pory Chile ma podpisany traktat zupełnie zakazujący połowów wielorybów. Aktualnie rewitalizuje się te malownicze tereny pod kątem turystyki i morskiej gastronomii. Po dawnej przetwórni zostało niewiele, raptem parę hal obecnie przeznaczonych na muzealne wystawy. Nad samym wybrzeżem można też znaleźć Instytut Badań Morskich Uniwersytetu Andrés Bello.

Centro de Investigaciones Marinas de Quintay (from wiki)
Centro de Investigaciones Marinas de Quintay (from wiki)

Odwiedziłem w czwartek to miejsce ze sporą grupą ludzi z instytutu. Wycieczka dwoma samochodami spod instytutu zajęła trochę więcej niż pół godziny.

GALERIA z Quintay:  

Oczywiście prócz spaceru zawitaliśmy do jednej z restauracji. Chcąc uniknąć jakiś dziwnych owoców morza poprosiłem o jakąś smażoną rybę najlepiej w panierce

Oto co dostałem!!!

Ryba w panierce... Taaaa....
Ryba w panierce… czyli Węgorz Congrio (Konger)

Inni „cierpieli” podobnie. Nikt nie spodziewał się tak ogromnych porcji. Poniżej próbka naszego menu w stanie „surowym”, którą sprawdziliśmy potem w internecie.

Musicie przyznać, że wzięty przeze mnie Konger wygląda dość przerażająco. Mimo, że wszystko smakowało wyśmienicie cieszę się, że zrobiliśmy to w tej kolejności, a nie np. podczas oczekiwania na jedzenie 🙂

Jeśli chodzi o łososia to warto wspomnieć, że Chile jest drugim co do wielkości eksporterem tej ryby na świecie http://wiadomosci.onet.pl/swiat/losos-z-chile/2m30b.

Salmon

Chciałbym też zauważyć, że zamówiony przeze mnie Konger pojawił się na… Gillian Anderson (Scully z Archiwum X) w niedawnej sesji zdjęciowej odnośnie ochrony życia morskiego 🙂

Conger eel (kliknij na zdjęcie by zobaczyć resztę galerii)
Conger eel (kliknij na zdjęcie by zobaczyć resztę galerii)

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka!

To już drugi ocean w ciągu ostatnich 4 miesięcy!
To już mój drugi ocean w ciągu ostatnich 4 miesięcy!